لوازم جانبی خودرو

کروز کنترل خودرو، راهنمای خرید کروز کنترل پژو ۲۰۶، سمند، تیبا

نکات مهم و کاربردی که هنگام خرید کروز کنترل خودرو باید به آن ها توجه داشته باشید.

امروزه با پیشرفت فراوان در صنعت خودرو سازی شاهد تولید خودروهایی با شتاب و سرعت بالا هستیم. این امر شاید در نگاه اول خیلی خوب به نظر برسد اما ممکن است باعث جریمه شدن شما شود. بنابراین شما مجبور به استفاده از کروز کنترل می شوید. متاسفانه با پیشرفته شدن خودروها جاده های کشور پیشرفت چندانی ندارند و شما با هر نوع خودرویی فقط مجاز به رانندگی با یک سرعت خاص هستید که ممکن است توان خودرو شما چند برابر بالاتر از این مقدار باشد. اما چاره چیست که جریمه نشوید.

اگر خودرو شما قابلیت استفاده از کروز کنترل را داشته باشد می توانید به راحتی با نصب این قطعه با کمترین هزینه ممکن از جریمه شدن های پی در پی جلوگیری به عمل آورید. نصب این قطعه در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد. شما می توانید سرعت خودرو خود را روی یک مقدار خاص تنظیم کنید و با یک سرعت یکنواخت به حرکت خود ادامه دهید. این قطعه از افزایش سرعت ناگهانی خودرو جلوگیری می کند.

اگر شما هم قصد خرید کروز کنترل دارید اما با توجه به تنوع مدل ها در خرید این وسیله با مشکل مواجه شده‌اید اصلا نگران نباشید. ما در این مطلب نکات مهمی که موقع خرید کروز کنترل باید با آن ها آشنا شوید را می آموزیم و شما بعد از مطالعه این مطلب می توانید به راحتی کروز کنترل مورد نظر خود را خریداری نمایید.

کروزکنترل چیست و چگونه کار می کند؟

در خودروهایی که دارای دریچه گاز برقی هستند، زمانی که شما مقداری پدال گاز را فشار می دهید بدون دخالت سیم یک سنسور میزان فشاری که به پدال گاز را وارد می کنید به سیستم کنترل مرکزی یا ای سی یو ارسال کرده و ای سی یو میزان را به دریچه گاز ارسال می کند. دریچه گاز هم به همان اندازه باز می شود. در این خودرو ها می توان از طریق یک کنترل که اطلاعات سرعت را به ecu ارسال می کند به نام کروزکنترل استفاده کنید. اگر شما با کروز کنترل به ecu سرعت ۹۰ کیلومتر بر ساعت را تنظیم نمایید ای سی یو به دریچه گاز اجازه باز شدن به این میزان را صادر می کند نه کمتر و نه بیشتر. در این شرایط بدون نیاز به فشار دادن پدال خودرو شما با سرعت مورد نظر حرکت می کند.

لیمیتر چیست و چه تفاوتی با کروزکنترل دارد؟

لیمیتر هم دقیقا مانند یک کروز کنترل عمل می کند با این تفاوت که محدود کننده سرعت است. یعنی اگر سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت را روی آن ست کنید اگر پدال گاز را تا آخر هم فشار دهید خودرو شما با سرعتی بیشتر از ۸۰ کیلومتر بر ساعت حرکت نمی کند. شاید شما ترجیح بدهید به جای اینه پا را از روی گاز بردارید، بخواهید مقداری گاز بدهید اما جریمه نشوید، می توانید لیمیتر را روی حداکثر سرعت مجاز در جاده ست کنید در این شرایط خودرو شما از آن سرعت ست شده بیشتر نمی رود حتی اگر پدال گاز را تا آخر فشار دهید.

مزایای استفاده از کروز کنترل:

 • قیمت مناسب و نصب آسان یکی از ویژگی های این وسیله است. در بیشتر خودروها مانند پژو ۲۰۶ کروز کنترل به صورت فابریک وجود دارد فقط نیاز به یک دسته دارد که به آن کروز کنترل گفته می شود.
 • اگر قرار است مسافت طولانی را با خودرو خود طی کنید ممکن است مجبور شوید ساعت ها پدال گاز را فشار دهید و سرعت را با کم و زیاد کردن فشار به پدال متعادل نگهدارید. این کار باعث خسته شدن پای شما می شود شما می توانید با ست کردن سرعت پا را از روی پدال گاز برداشته و از رانندگی بدون فشار دادن پدال لذت ببرید.
 • اگر شما از مسیر A به طرف مسیر B با یک سرعت ثابت حرکت کنید نسبت به زمانی که با سرعت متغییر حرکت می کنید سوخت کمتری مصرف می کنید. داشتن کروز کنترل یعنی مصرف سوخت کمتر.
 • استفاده از کروز کنترل باعث می شود سرعت شما از حد مجاز عبور نکند و شما با جریمه شدن خداحافظی کنید.

روش استفاده از کروز کنترل و لیمیتر:

قبل از استفاده از کروز کنترل بهتر است با قسمت های مختلف آن آشنا شوید که در این مقاله به صورت تصویری به شما آموزش داده می شود.

همان گونه که در عکس بالا مشاهده می کنید داری یک غربالک است که دارای سه قسمت است یعنی limit عدد صفر در وسط و cruise در قسمت پایین. در قسمت سمت چپ این غربالک دو دکمه که در قسمت زیری کلید بالا عبارت set /+ و در بالای دکمه پایینی عبارت set/- نوشته شده است. در قسمت انتهایی دسته هم یک دکمه تریپ وجود دارد که با علامت ” مشخص می شود. حال که با قسمت های این دستگاه اشنا شدید بهتر است به سراغ آموزش استفاده از کروز کنترل و لیمیتر برویم.

آموزش استفاده از کروز کنترل:

قبل از استفاده از کروزکنترل به دو نکته مهم توجه داشته باشید:

 1. همیشه از کروزکنترل فقط از دنده ۴ به بالا می توان استفاده نمود یعنی برای دنده کمتر از ۴ نمی توان از آن استفاده کرد.
 2. حداقل سرعت برای استفاده از کروز سرعت بالای ۷۰ کیلومتر بر ساعت است و برای سرعت های کمتر نمی توان از آن استفاده کرد.

حال به سراغ استفاده از آن برویم زمانی که دو نکته بالا را رعایت کردید. غربالک روی دسته را به سمت پایین حرکت دهید یعنی عبارت cruise سپس پدال گاز را طوری فشار دهید تا سرعت به حد دلخواه شما برسد سپس کلید تریپ ” را به داخل فشار دهید. با این کار علامت کروز پشت آمپر ظاهر می شود و سرعت در قسمت دیجیتال کیلومتر شمار نمایش داده می شود. حال می توانید پا را از روی پدال گاز بردارید. اگر سرعتی که در کیلومتر شمار دیده می شود سرعت مورد نظر شما نیست می توانید با کلید set/- آن را کمتر و با کلید set/+ به آن اضافه کنید. با گرفتن چند ثانیه هر کلید مقدار سرعت ۵ تایی کم یا زیاد می شود و با یک تک فشار به صورت یکی یکی. با ترمز کردن و یا تعویض دنده خودرو از حالت کروز خارج می شود و باید مجدد آن را ست نمایید. بعد از پایان استفاده غربالک را روی حالت وسط یا صفر قرار دهید تا کروز خاموش شود.

آموزش استفاده از لیمیتر:

برای این کار نیازی به قوانین بالا وجود ندارد و حتی با دنده ۱ هم می توانید آن را فعال کنید. لیمیتر بیشتر برای جاده های درون شهری استفاده می شود. برای فعال کردن لیمیتر غربالک روی دسته را به طرف بالا یعنی حرف limit حرکت دهید و دکمه تریپ ” را فشار دهید در قسمت کیلومتر شمار هم علامت limit نمایش داده می شود. حال با دکمه های بالا و پایین set/- و set/+ می توانید یک سرعت برای خودرو تعیین کنید. توجه کنید این سرعت حداکثر سرعتی است که به خودرو خود اجازه می دهید با آن حرکت کند. بر خلاف کروزکنترل با ترمز گرفتن و تعویض دنده غیر فعال نمی شود برای غیر فعال کردن این قابلیت حتما باید غربالک را روی حالت صفر قرار دهید.

آیا کروز کنترل روی هر خودرویی نصب می شود؟

خیر، کروز کنترل فقط برای خودروهایی استفاده می شود که دارای سیستم برقی مولتی‌پلکس هستند. مانند: پژو ۲۰۶ و پژو ۲۰۷ که دارای دریچه گاز فلزی برقی هستند، یعنی مدل های ۱۳۹۱ به پایین نصب می شود. پس برای خودروهایی که دریچه گاز سیمی دارند غیر قابل استفاده است. یعنی مدل های ۹۱ به بعد نصب نمی شود. البته نگران نباشید بعد از تحریم صنعت خودرو سازی شرکت های سازنده خودرو دست به کار شدند و با یک ترفند کروزکنترل را برای تمامی خودروها حتی مدل های دریچه گاز سیمی امکان پذیر کردند اما با قیمت بیشتر. حتی شما روی پراید هم می توانید کروزکنترل داشته باشید.

با توجه به نکاتی که گفته شد، می توانید کروزکنترل مورد نظر خود را خریداری نمایید. ما برای سهولت کار شما، لیستی از ۴۰ نمونه کروزکنترل و لیمیتر ارزان، باکیفیت و پرفروش موجود در بازار را جمع آوری کرده ایم. با کلیک روی هر تصویر یا زدن دکمه ی زیر هر آیتم، اطلاعات بیشتری از هر محصول را دریافت کنید.


۱ قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز + کد CR-63215452 مناسب برای پژو صندوقدار

قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز + کد CR-63215452 مناسب برای پژو صندوقدار

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  پژو ۲۰۶
 • سایر توضیحات
  مورد مصرف در خط تولید

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۲ قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب راست کروز+ کد CR 38078701 مناسب برای سمند

قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب راست کروز+ کد CR 38078701 مناسب برای سمند

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  کیا سراتو ۱۶۰۰
 • سایر توضیحات
  سمت راست

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۳ قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز+ کد CR 6321426 مناسب برای پژو ۲۰۶

قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز+ کد CR 6321426 مناسب برای پژو 206

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  پژو ۲۰۶
 • سایر توضیحات
  مورد مصرف در خط تولید ایران خودرومناسب برای پژو ۲۰۶ هاچ بک

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۴ کروز کنترل خودرو ایمورتال مدل ASF56 مناسب برای دنا

کروز کنترل خودرو ایمورتال مدل ASF56 مناسب برای دنا

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  دنا
 • روش استفاده
  سامانه کروز کنترل یک محصول برای کنترل سرعت خودرو در جاده ها می باشد که از سرعت ۲۰ کیلومتر به بعد قابل کار می باشد
 • سایر توضیحات
  – موتور های استفاده شده در این محصول از موتور پر قدرت Bosch آلمان می باشد.- این سیستم دارای یک حافظه دائم و یک حافظه موقت می باشد.

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۵ قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب چپ کروز+ کد CR 38078601 مناسب برای سمند

قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب چپ کروز+ کد CR 38078601 مناسب برای سمند

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  کیا سراتو ۱۶۰۰
 • سایر توضیحات
  سمت چپ

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۶ قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز + کد CR-63215263 مناسب برای رانا

قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز + کد CR-63215263 مناسب برای رانا

مشخصات

 • سایر توضیحات
  مورد مصرف در خط ایران خودرو

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۷ کروز کنترل ایمورتال مدل UN5 مناسب برای ساندرو اتوماتیک

 کروز کنترل ایمورتال مدل UN5 مناسب برای ساندرو اتوماتیک

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  رنو L90
 • روش استفاده
  سامانه کروز کنترل یک محصول برای کنترل سرعت خودرو در جاده ها می باشد که از سرعت ۲۰ کیلومتر به بعد قابل کار می باشد
 • سایر توضیحات
  – این سیستم دارای دو حافظه دائم و یک حافظه موقت می باشد.- این محصول دارای لیمیتر سرعت می باشد.- دارای نمایشگر LED روی دسته جهت مشخص نمودن وضعیت کروز کنترل می باشد.- این سیستم دارای سامانه ضد سرقت کدینگ می باشد.

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۸ کروز کنترل خودرو ایمورتال مدل BH X3 مناسب برای پژو پارس

کروز کنترل خودرو ایمورتال مدل BH X3 مناسب برای پژو پارس

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  پژو ۴۰۵
 • روش استفاده
  سامانه کروز کنترل یک محصول برای کنترل سرعت خودرو در جاده ها می باشد که از سرعت ۲۰ کیلومتر به بعد قابل کار می باشد
 • سایر توضیحات
  – موتور های استفاده شده در این محصول از موتور پر قدرت Bosch آلمان می باشد.- این سیستم دارای دو حافظه دائم و یک حافظه موقت می باشد.- این محصول دارای لیمیتر مجازی می باشد.- دارای نمایشگر LED روی دسته جهت مشخص نمودن وضعیت کروز کنترل می باشد.- امکان جابه جایی سیستم به هر خودرو با دریچه گاز سیمی دیگر را دارا می باشد.

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۹ شبرنگ چپ داخل سپر کروز کد CR-3366548 مناسب برای ساینا

شبرنگ چپ داخل سپر کروز کد CR-3366548 مناسب برای ساینا

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  ساینا

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۱۰ کروز کنترل خودرو ایمورتال مدل BH G66 مناسب برای ساینا

کروز کنترل خودرو ایمورتال مدل BH G66 مناسب برای ساینا

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  تیبا
 • روش استفاده
  سامانه کروز کنترل یک محصول برای کنترل سرعت خودرو در جاده ها می باشد که از سرعت ۲۰ کیلومتر به بعد قابل کار می باشد
 • سایر توضیحات
  – موتور های استفاده شده در این محصول از موتور پر قدرت Bosch آلمان می باشد.- این سیستم دارای دو حافظه دائم و یک حافظه موقت می باشد.- این محصول دارای لیمیتر مجازی می باشد.- دارای نمایشگر LED روی دسته جهت مشخص نمودن وضعیت کروز کنترل می باشد.- امکان جابه جایی سیستم به هر خودرو با دریچه گاز سیمی دیگر را دارا می باشد.

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۱۱ کروز کنترل ال پی سری Black Harmony کد ۲۰۱۰۱ مناسب برای پراید

کروز کنترل ال پی سری Black Harmony کد 20101 مناسب برای پراید

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  پراید
 • سایر توضیحات
  – عدم نیاز به فشار دادن ممتد پدال گاز و جلوگیری از خستگی عضلات – برخورداری از دو حافظه دائم و یک حافظه الکترونیکی موقت جهت بازگشت به آخرین سرعت تنظیم شده – بهینه سازی عملکرد کروز کنترل در تثبیت سرعت، تعویض دنده ها

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۱۲ دسته راهنما و برف پاک کن کروز مدل ۳۰۲ مناسب برای پراید

دسته راهنما و برف پاک کن کروز مدل 302 مناسب برای پراید

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  سایپا پراید ۱۱۱

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۱۳ جعبه فیوز کالسکه ای کروز + مدل ۱۱۲۲ مناسب برای پژو ۴۰۵

جعبه فیوز کالسکه ای کروز + مدل 1122 مناسب برای پژو 405

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  پژو ۴۰۵

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۱۴ قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز + کد CR-63215487 مناسب برای پژو ۲۰۷

قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز + کد CR-63215487 مناسب برای پژو 207

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  پژو ۲۰۷

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۱۵ کروز کنترل ایمورتال مدل MVX5 مناسب برای تندر نود

کروز کنترل ایمورتال مدل MVX5 مناسب برای تندر نود

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  رنو L90
 • روش استفاده
  سامانه کروز کنترل یک محصول برای کنترل سرعت خودرو در جاده ها می باشد که از سرعت ۲۰ کیلومتر به بعد قابل کار می باشد
 • سایر توضیحات
  – موتور های استفاده شده در این محصول از موتور پر قدرت Bosch آلمان می باشد.- این سیستم دارای دو حافظه دائم و یک حافظه موقت می باشد.- این محصول دارای لیمیتر مجازی می باشد.- دارای نمایشگر LED روی دسته جهت مشخص نمودن وضعیت کروز کنترل می باشد.- امکان جابه جایی سیستم به هر خودرو با دریچه گاز سیمی دیگر را دارا می باشد.

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۱۶ قاب چراغ سقف خودرو کروز + کد ۱۲۰۶مناسب برای پژو ۲۰۶

قاب چراغ سقف خودرو کروز + کد 1206مناسب برای پژو 206

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  پژو ۲۰۶
 • سایر توضیحات
  قاب چراغ سقف خودرو مناسب برای پژو ۲۰۶

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۱۷ مقاومت بخاری کروز کد CR 51117001 مناسب برای ساینا

مقاومت بخاری کروز کد CR 51117001 مناسب برای ساینا

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  ساینا

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۱۸ شبرنگ راست داخل سپر کروز کد CR-3366558 مناسب برای ساینا

شبرنگ راست داخل سپر کروز کد CR-3366558 مناسب برای ساینا

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  ساینا

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۱۹ قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز+ کد CR_6321436 مناسب برای ساینا

قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز+ کد CR_6321436 مناسب برای ساینا

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  ساینا
 • سایر توضیحات
  مناسب برای ساینا

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۲۰ دریچه گاز برقی خودرو کروز+ مدل t005 مناسب برای سمند EF7

دریچه گاز برقی خودرو کروز+ مدل t005 مناسب برای سمند EF7

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  پژو ۲۰۶

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۲۱ قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز + کد CR-63215383 مناسب برای دنا

قاب سنسور سیستم هشدار دهنده موانع عقب کروز + کد CR-63215383 مناسب برای دنا

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  دنا
 • سایر توضیحات
  مورد مصرف در خط ایران خودرو

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۲۲ کلید کروز کنترل خودرو مدل ZA2 مناسب برای دنا

کلید کروز کنترل خودرو مدل ZA2 مناسب برای دنا

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  دنا
 • سایر توضیحات
  کلید کروز کنترل خودرومناسب برای : دناتعداد : ۱ عدد

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

۲۳ کروز کنترل ایمورتال مدل XV3 مناسب برای پراید

کروز کنترل ایمورتال مدل XV3 مناسب برای پراید

مشخصات

 • مناسب برای خودرو
  پراید
 • روش استفاده
  سامانه کروز کنترل یک محصول برای کنترل سرعت خودرو در جاده ها می باشد که از سرعت ۲۰ کیلومتر به بعد قابل کار می باشد
 • سایر توضیحات
  – موتور های استفاده شده در این محصول از موتور پر قدرت Bosch آلمان می باشد.- این سیستم دارای دو حافظه دائم و یک حافظه موقت می باشد.- این محصول دارای لیمیتر مجازی می باشد.- دارای نمایشگر LED روی دسته جهت مشخص نمودن وضعیت کروز کنترل می باشد.- امکان جابه جایی سیستم به هر خودرو با دریچه گاز سیمی دیگر را دارا می باشد.

تصاویر بیشتر، قیمت روز و خرید

امیدواریم این مطلب اطلاعات کافی را برای خرید کروزکنترل در اختیار شما قرار دهد. سوالات خود را می توانید از طریق فرم ارسال دیدگاه ها با ما در میان ‌بگذارید.

در ادامه بیشتر بخوانید: راهنمای خرید ردیاب خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا